forumstrategov.ru

2015 Forum Theme

The Space for Choice and Choice of Space

List of participants

1. Forum Organizing Committee

Zhikharevich Boris

ICSER Leontief CentreDirector of the Resource Centre for Strategic Planning
Zimin Sergey

Office of the Plenipotentiary Envoy of the President of the Russian Federation to the North-West Federal DistrictAid to the Plenipotentiary Envoy of the President of the Russian Federation to the North-West Federal District
Karelina Irina

ICSER Leontief CentreDirector General
Klepach Andrei

The Bank for Development and Foreign Economic AffairsDeputy Chairman (Chief Economist) Member of the Board
Knyaginin Vladimir

Center for Strategic ResearchPresident
Kudrin Alexey

The Faculty of Liberal Arts and Sciences of St Petersburg State UniversityDean
Meshcheryakov Anatoliy

JSCo "RZD"State-Secretary Vice-President
Rozhkova Elena

Ministry of Economic Development of the Russian FederationDeputy director of the Department for strategic and spatial planning
Ulyanova Elena

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgChairman of the Committee
Chuguevskaya Elena

Ministry of Economic Development of the Russian FederationDirector of the Department for strategic and spatial planning

2. Federal Level of the Government of Russian Federation

Abramyan Rafael

Ministry of Economic Development of the Russian FederationDirector of the Department for Development of Interregional and Cross-Border Cooperation
Azarov Dmitriy

Committee on the Federal Structure, Regional Policies, Local Self-Governance and Affairs of the NorthChairman
Aksakov Anatoly

the State Duma of the Federal Assembly of the Russian FederationChairman of the State Duma Committee on Economic Policy, Innovation Development and Entrepreneurship
Androsyuk Larisa

State Duma of the Federal Assembly of the Russian FederationAssistant Deputy
Babichev Igor

State Duma of the Federal Assembly of the Russian FederationChief of staff of Committee for Federal Management and Local Self-Government
Barkhaev Boris

State Duma of the Federal Assembly of the Russian FederationAssistant Deputy
Bezrodnova Alexandra

The Ministry of Economic Development of the Russian FederationChief specialist if the press service
Belyakov Vladislav

Ministry of Defence of the Russian FederationChief inspector to the Main Command of the Navy
Bibichkova Svetlana

Ministry of Economic Development of the Russian FederationDeputy Head of Unit Department for Regional Cross Border Development
Bogatikov Roman

Ministry of Economic Development of the Russian FederationHead of Unit for Coordination and Legal Support of Regional and Cross Border Cooperation
Vasiliev Andrey

Ministry of Economic Development of the Russian FederationDeputy director of the Department for strategic and spatial planning
Vedev Aleksey

Ministry of Economic Development of the Russian FederationDeputy Minister
Vedernikova Anna

Ministry of Economic Development of the Russian FederationPrincipal specialist - expert of the devision for the state policy in the field of spatial and strategic planning
Vinogradova Natalia

Ministry of education and science of Russian FederationHead of Department
Vlasov Sergey

Ministry of economical development of Russian FederationA/Director of the Department of Budget Planning and state programs
Galchenko Valeriy

State Duma of the Federal Assembly of the Russian FederationDeputy
Gulyuk Lidia

Ministry of education and science of the Russian FederationDeputy head of department
Dyakonov Alexey

Ministry of Economic Development of the Russian FederationAdviser, Department of state policy in the field of spatial and strategic planning Department of strategic and territorial planning
Ekaterinovskaya Maria

Ministry of economical development of Russian FederationDeputy Head of Department
Esin Vladimir

State Duma of the Federal Assembly of the Russian FederationAdviser of the Committee for Federal Management and Local Self-Government
Esiakov Sergey

State Duma of the Federal Assembly of the Russian FederationDeputy
Zhukevich Galina

State Duma of the Federal Assembly of the Russian FederationChief of staff of the State Duma Committee on regional policy and problems of the North and Far East
Zaytsev Dmitry

The Accounts Chamber of the Russian FederationDirector of the Department for economic analysis
Zolotova Ekaterina

Ministry of Economic Development of the Russian FederationMain expert of structural reforms section Department of Strategic Development Ministry of Economic Development of the Russian Federation
Ismailov Alesker

Ministry of Defence of the Russian FederationHead of Department of the State Research Navigation-Hydrographic Institute
Kazakov Victor

State Duma of the Federal Assembly of the Russian FederationDeputy
Kalmychkov Evgeniy

Ministry of education and science of Russian FederationDeputy director
Kapyrin Igor

Ministry of Foreign Affairs of the Russian FederationDeputy Director of the Department of European Cooperation
Kisel Anna

Ministry of Economic Development of the Russian FederationHead of the division of integrated strategic planning and socio-economic development of territories
Kolesnikova Elena

Ministry of education and science of the Russian FederationHead of department
Kopylov Igor

State Duma of the Federal Assembly of the Russian FederationAssistant Deputy
Kochumaskina Irina

Ministry of Industry and TradeDeputy head of Department
Kulintsev Andrey

Ministry of industry and trade of the Russian FederationDeputy Director of the Department of regional industrial policy
Kuchiev Vladimir

Ministry of Economic Development of the Russian FederationDeputy Director of the Department for Development of Interregional and Cross-Border Cooperation
Lavrov Alexey

Ministry of Finance of the Russian FederationDeputy Minister of Finance
Lashkina Elena

Ministry of Economic Development of the Russian FederationThe Adviser of the Minister Press Secretary
Letifov Zaur

Federal Agency for affairs of CIS, compatriots living abroad and for international humanitarian cooperation (Rossotrudnichestvo)Deputy Head of Department
Mironova Anna

Ministry of Economic Development of the Russian FederationConsultant of structural reforms section of the Department Strategic Development Ministry of Economic Development of the Russian Federation
Mikhaylichenko Yuriy

Ministry of Economic Development of the Russian FederationAdviser
Moskalenko Lyubov

Ministry of Economic Development of the Russian FederationDeputy Head of the prospective spatial planning division
Nazarova Elena

Ministry of Economic Development of the Russian FederationDeputy Director of the Department of Coordination, Development and Regulation of Foreign-Economic Activity
Nechayev Sviatoslav

Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation Representation in Saint-PetersburgFirst secretary
Nikolaev Andrey

State Duma of the Assembey of the Russian FederationExpert of Budget & Taxation Commitee, Assistant Deputy
Oreshkin Maxim

The Ministry of finance of the Russian FederationDeputy Minister
Pak Alexander

Ministry of Economic Development of the Russian FederationHead of the division supporting foreign economic activity in the regiongs
Pivnenko Valentina

State Duma of the Federal Assembly of the Russian FederationDeputy
Piskunov Alexander

Office of the Plenipotentiary of the RF President in the Central Federal DistrictDeputy Plenipotentiary Representative of the President of the Russian Federation in the Central Federal District
Podguzov Nikolai

Ministry of Economic Development of the Russian FederationDeputy Minister
Popov Andrew

Ministry of Defence of the Russian FederationSenior Advisor to the Main Command of the Navy
Rafailov Mikhail

Federal Forestry Agency Ministry of Natural Resources and Environment of the Russian FederationDeputy head of Financial-economic Department
Romanov Anton

State Duma of the Federal Assembly of the Russian FederationDeputy
Rudometkin Anatoly

Ministry of Defence of the Russian FederationLeading researcher Naval Academy
Rud Oksana

The Federal TreasuryHead of Department
Sakharov Alexander

Ministry of Economic Development of the Russian FederationHead of the Protocol of the Minister of Economic Development of the Russian Federation
Smirnova Yulia

Office of the Plenipotentiary of the RF President in the Central Federal DistrictConsultant
Surmilov Sergey

Ministry of Defence of the Russian FederationLeading researcher of the State Research Navigation-Hydrographic Institute
Titlyanov Vladimir

Ministry of Defence of the Russian FederationDirector of science of the State Research Navigation-Hydrographic Institute
Upadyshev Anatoly

State Duma of the Federal Assembly of the Russian FederationMember of the Scientific Expert Council
Upadysheva Elena

State Duma of the Federal Assembly of the Russian FederationDeputy Adviser
Fedorishchev Vyacheslav

Ministry of Economic Development of the Russian FederationDirector of Strategic Development
Fomichev Oleg

Ministry of economic development of the Russian FederationState Secretary, Deputy Minister
Chikhrinova Anastasia

The Ministry of Economic Development of the Russian FederationAdviser of the Protocol Department
Shadrin Artem

Ministry of economic development of the Russian FederationDirector of Department of social Development and Innovations
Yurtaev Alexey

Ministry of Economic Development of the Russia FederationHead of the Innovation Development Department

3. Central Federal District of the Russian Federation

Averkov Viktor

JSCo "RZD"Deputy of Head Department for liaison with federal and regional authorities
Akindinova Natalia

NRU Higher School of EconomicsDirector of Institute "Development Center"
Alevrov Vladimir

Government of the Yaroslavl regionDeputy head of Department - head of organizational development Department of the state service and personnel policy
Alekhnovich Anastasia

Administration Office of Russian Business OmbudsmanThe head of the Expert center
Andrievskiy Nikita

Financial department of MoscowCouncilor
Antonov Alexander

Urban Planning Institute for Moscow Region DevelopmentGap of the center for spatial information
Argunov Sergey

Research and design centre "City development"Deputy General Director
Bagonova Marina

Department for Culture, Tourism anf Youth Policy of Tutaev Municipal District Administration, Yaroslavl RegionDirector
Barinov Sergey

Institute of Education, NRU Higher School of EconomicsResearch Fellow
Baturova Galina

The Federal Governmental and Academic Institute Council for the Study of Productive ForcesDirector of the Center "World Ocean"
Bashilov Vyacheslav

Public Self-Government ouncil Located in Rozhdestvenskiye GorkiChairman
Bochkareva Tatyana

NGO "Urbex-Development"hairman of the Board
Budaeva Kseniya

Institute for Public Finance ReformProject coordinator
Buravlev Konstantin

The state scientific research institute of system analysis of the Accounting Chamber of RUSSIAN FEDERATIONAdvisor to the Director
Varianik Vladislav

LLC "Key Partner"Deputy Director
Vladimirova Tatiana

ICSER Leontief CentreExpert
Vladychenko Alexander

independent expert in human rights and politcal sciencesIndependent expert on human rights and politics
Garin Dmitriy

BFTDirector of the Department of integrated solutions
Grazhdanov Dmitriy

Government of the Yaroslavl RegionHead of the Strategy Planning Department
Griko Nikolay

JSC "Strategija"Adviser
Grudinin Mikhail

OJSC "Russian institute of city planning and investment development "Giprogor"CEO
Gusar Svetlana

International Academy of Business and New TechnologiesProfessor
Dementev Vitaliy

The Higher School of Economics (HSE)Leading expert
Dikina Yulia

LLC "IBS Soft"Consulting director
Dmitrishina Elena

Institute for Public Finance ReformDeputy Director
Dolgikh Elena

SGM AgencyGeneral Director
Dolgova Evgeniya

Ministry of Economic Development of Kaluga RegionChief Specialist
Elizarov Sergey

OJSC "Russian institute of city planning and investment development "Giprogor"Deputy general director
Epishin Andrey

Tver Region AssemblyChairman
Erofeev Mikhail

LLC "Multimodal Complex Ust-Luga"Director General
Efremov Andrey

AV Investment Consulting Company LLC (AV LLC)CBO
Zhdanova Valentina

Economic Development Department of the Voronezh regionHead of strategic planning and implementation mehanizhma rezaltatm control department of economic development of the Voronezh region
Zhukova Irina

MKUK city Torzhok "Centralized library system"Director
Zhukova Natalia

Urban Planning Institute for Moscow Region DevelopmentHead of Department of economy of urban development
Zhukova Olga

Academy of Public AdministrationLeading Economist
Zhulin Andrey

National Research University Higher School of EconomicsVice Rector, Director of Office for Expert Analysis
Zhuravlev Sergey

Mosrow School of Managment, Centre for Urban StudiesProject Leader
Zubareva Nataliya

Administration of the Stary Oskol Urban DistrictDeputy head of the city administration for social development
Ivanov Oleg

RPA "Krista"First Deputy General Director
Ignatyeva Alexandra

UNION OF RUSSIAN CITIESGeneral Director
Idrisov Georgy

Gaidar Institute for Economic PolicyHead, Real sector Division
Ilina Irina

Institute for Regional Studies and Urban Planning NRU "Higher school of economics"Director
Isaev Nikita

Association of the assistance of research activities "Scientific-research Institute of actual economy"Director
Kadochnikov Pavel

Russian Foregin Trade AcademyDeputy Rector
Kalimullin Leonid

PSC RusHydroHead of Division of Strategic Development of Department of Strategy & IR
Kareva Nadezda

Lipetsk Regional AdministrationHead of administration
Kiselev Vladimir

Join stock company "Interdepartmental analytical center"Head of division
Klimanov Vladimir

Institute for Public Finance ReformDirector
Klimenko Andrey

National Research University Higher School of EconomicsDirector of Institute for Public Administration and Municipal Management
Kogan Yulia

Research and design centre "City development"Head Research Department
Kokoreva Irina

The administration of Semiluki municipal district of Voronezh regionHead of the dministration
Koldaev Sergey

Russian Export Center JSCDirector for Regional Export Support
Komarovsky Nikolay

Yaroslavl Chamber of Commerce and IndustrySenior expert for investment and foreign trade
Konovalov Alexey

The Federal Governmental and Academic Institute Council for the Study of Productive ForcesDeputy Head of the Department for Science "Oceans and the Arctic"
Kopychenko Galina

Institute for Regional Studies and Urban Planning NRU "Higher school of economics"Expert
Koroleva Anna

Ministry of Economic Development of Kaluga RegionHead of Macroeconomic Forecasting and Regulatory Impact Assessment Department
Korotkova Elena

SkolkovoSenior Researcher
Kosaretskiy Sergey

Institute of Education, NRU Higher School of EconomicsDirector Center of Social and Economic School Development Institute of Education
Kosogova Kristina

LLC "R.O.S.T.U."Director General
Kosoy Vladimir

Centre for Infrastructure Economy Limited Liability CompanyPresident of Centre for Infrastructure Economy LLC
Kostina-Samburova Galina

BFTHead of Production Center "-"
Krylovskiy Alexey

AV Investment Consulting Company LLC (AV LLC)CEO
Kuznetsov Pavel

Kudrin foundDirector of information support department
Kuznetsov Yuriy

Autonomous non-commercial organization (ANO) "Agency for socio-economic development of agglomerations"General Director
Kuryachiy Ivan

Novaya Zemlya CompanyManaging Director
Kutukova Elena

The state scientific research institute of system analysis of the Accounting Chamber of RUSSIAN FEDERATIONDeputy director on science
Kuchkarov Zakhirdjan

Non-Profit-Making Partnership Company for innovations and high technologies CONCEPTDirector
Lavrukhin Grigoriy

Ministry of economic development of the Tula RegionMinister
Lando Sergey

RPA "Krista"Head of sales Department
Lebedev Konstantin

Scientific Research Institute Federal Research Centre for Projects Evaluation and Consulting ServicesDeputy General Director for R&D
Leschishin Vladimir

JSCo "RZD"Head Department for liaison with federal and regional authorities
Lobanov Dmitry

Joint Stock Company GLONASSLegal adviser
Lobosova Elvira

Committee of Economy and Development of Kursk RegionHead of Department
Mazanova Yulia

Metalloinvest Management Company LLCDirector of social policy and corporate communications
Makarevich Nataliya

Department of construction and investments of the Tambov regionHead of Department of construction and investments
Makarov Sergey

JSCo "RZD"Deputy of Head Department for liaison with federal and regional authorities
Maximov Andrey

Kudrin Foundation for civil initiativesProject Manager
Makushkin Alexey

Center for Strategic ResearchDirector for Economic and International Studies
Maklov Sergey

Independent non-profit organization "Center of problems of strategic nuclear forces of Academy of military sciences"Head of research direction
Malkhasyan Karen

ROSATOMThe deputy director of Local Communities
Matveev Igor

All-Russian Market Research InstituteDeputy director
Matveeva Anna

World Wide Fund for NatureAdvisor Conservation policy department
Matienko Igor

AV Investment Consulting Company LLC (AV LLC)COO
Makhmutov Timur

Russian International Affairs CouncilDeputy Program Director, Russian International Affairs Council (RIAC)
Mikhaylova Anna

Institute for Public Finance ReformHead of applied economic researches department
Nyunina Elena

Ministry of Economic Development and Commerce of the Ryazan RegionDeputy Minister
Odintsova Nadezda

Center of culture and tourism "Romanov - Borisoglebsk"Director
Olshevskiy Alexander

Federal State Institution The Northern Sea Route AdministrationHead
Pavlova Olga

The Ministry of economic development of Tver regionFirst Deputy Minister
Paronnikov Alexey

Department for Economic Development of Voronezh RegionHead of the division for strategic planning and implementation of performance management mechanisms
Perov Maksim

The Moscow General Planning Research and Project Institute, State Unitary EnterpriseDirector of Center for Regional Studies of Genplan Institute of Moscow
Petrovsky Vladimir

Russian International Affairs CouncilChief Research Fellow at the Centre for RussianChinese Relations Studies and Forecasting of the Institute of Far Eastern Studies of the Russian Academy of Sciences, RIAC Expert
Polyakova Elena

Administration of the Stary Oskol Urban DistrictDeputy Head of Administration
Prilepin Alexandr

Non commercial partnership "Euro-Asian Center for Economic and Legal Cooperation"Vice-Chairman of Presidium
Puzanov Aleksander

The Institute for Urban EconomicsGeneral Director
Pustygina Vera

LLC "IBS Soft"Senior analyst
Rezvanov Nurali

Autonomous non-profit organization Analytical Center for the Government of the Russian FederationAdvisor to the head
Rodionov Andrey

Nomura Research Institute, Moscow branchDeputy general manager, Excecutive Director (Moscow branch)
Rozhkova Tatiana

Metalloinvest Management Company LLCDirector of social policy department
Rukoleev Roman

Scientific innovation center "Integration technologies"Deputy Director for Development
Rykova Inna

Financial Research InstituteDirector
Sadovnikova Elena

ICSER Leontief CentreExpert on international aspects of regional development
Sanatov Dmitry

The Center for Strategic Research FoundationAdvisor to the President of the Fund
Svistunov Alexandr

Department of Economic Development of the Kostroma RegionDirector
Semerikov Sergey

PJSC RossetiDeputy General Director
Seregina Galiya

JSCo "RZD"Head of Division of Department for liaison with federal and regional authorities
Smirnov Viktor

Ivanovo regional DumaThe Chairman of Ivanovo regional Duma
Smirnova Ksenia

The Ministry of economic development of Tver regionHead of Strategic Planning and Government Programs
Starikov Ivan

Institute of Economics, RASLeading researcher
Starodubceva Anna

Department for Economic Development of Voronezh RegionHead of the Federal Targeted and Regional Programmes
Sukhorukova Victoria

Independent institution of the Voronezh Region "Institute of Regional Development"Head of department
Tatarintseva Angelina

Urban Planning Institute for Moscow Region DevelopmentDepartment of Economics of Urban Development
Tkachenko Maxim

Public-Private Partnership Development CenterExecutive director of PPP Development Center
Tkachenko Sergei

Architecture & Urban planning Department of the Kaluga CityChief Architect of the City
Trukhachev Sergei

Faculty of Economics of MSUDeputy dean of Faculty of Economics of MSU.
Khmeleva Ekaterina

Worlwide Wildlife FundHead of Environmental Law Program
Khodimchuk Marina

LLC "IBS Expertise"Head of social-economical department
Khohlova Marina

Interregional public organization "Institute of Engineering Physics"Presidents advisor
Chadayev Alexey

Analytical Center "Moscow region"General Director
Chernikhov Andrey

Andrey Chernikhov’ architectural studioCEO "Andrey Chernikhov architectural studio
Chernykh Elena

RPA "Krista"Deputy director
Chernishova Nataliya

Institute for Public Finance ReformHead of Strategic Researches Department
Chistyakov Pavel

Centre for Infrastructure Economy Limited Liability CompanyVice- president of Centre for Infrastructure Economy LLC
Chulkova Marina

Lipetsk Regional AdministrationFirst Deputy Head of the Department of Economics
Chumarin Anatoliy

Lipetsk Regional AdministrationHead of Department of Economics
Churkin Mikhail

Limited Liability Company "Agiplan"General director
Shiryaev Igor

RPA "Krista"Head of PR Department and advertising
Shrayber Andrey

Russian Export Center JSCExpert for regional export support
Shtykanova Elena

PJSC MMC Norilsk NickelAdviser to Vice-President
Epshteyn Alexander

Urban Planning Institute for Moscow Region DevelopmentDeputy General Director on scientific work
Yusin Georgiy

The Moscow General Planning Research and Project Institute, State Unitary EnterpriseDirector of Center for Development of regulatory framework of urban development 8 of Genplan Institute of Moscow
Yukhachev Sergey

Administration of the Tambov regionHead of Department of economic policy
Yakupov Linar

Regions-Russia AssociationPresident

4. North-West Federal District of the Russian Federation

Abdulina Renata

St Petersburg Committee on Youth Policy and Interaction with NGOshairman of the committee
Avdeev Vladimir

Non-profit Partnership "North-West"Executive Director
Avdeev Grigoriy

Committee of Economy, Finance and Control Administration of city district " City of Kaliningrad"Head of Economic Development, Deputy Chairman of the Economy, Finance and Control
Avdeev Yuriy

Saint-Petersburg Committee for physical culture and sportsMember of the Government of Saint Petersburg - Chairman of the Committee for physical culture and sports
Avrutin Vladimir

Institute of Territorial DevelopmentDeputy Director General for urban planing
Akopova Svetlana

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgHead of the Department
Albin Igor

Government of St. PetersburgVice-Governor
Alexandrov Kirill

Government of St. PetersburgAssistant of the Governor
Aleksandrov Nikita

The administration of the Moskovsky district of St. PetersburgThe Deputy head of Administration of Moscow district of St. Petersburg
Alexeev Sergey

ExpoForum InternationalVice-president
Alekseeva Maria

Labor and Employement Committee of Saint-PetersburgCounselor
Aleshkina Anastasia

Social policy commitee of St. PetersburgHead of the division of coordination of the activities of the executive authorities in supportment of socially-oriented non-profit organizations
Alimpieva Tatyana

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgHead of Division
Alyushev Rustam

St Petersburg Committee on Youth Policy and Interaction with NGOsDepartment chief
Alyabev Andrey

ME of Pskov city "Gorvodokanal"Deputy Chief Engineer
Ananiev Igor

Administration of Starorussky DistrictDeputy Head of Administration
Ananjeva Julia

ICSER Leontief CentreManager
Andreeva Svetlana

Peter the Great St.Petersburg Polytechnic UniversityLead designer
Anokhina Elena

Saint-Petersburg State Universityss. Professor
Aplesnin Dmitriy

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgHead of the Department
Artemchuk Julia

"BusinessForum" Ltd.Chief Manager
Afzalov Marat

Management of Federal Treasury (St. Petersburg)Deputy director
Akhutina Daria

Association for cooperation with Baltic Sea countries "Norden"General Director
Babenkova Oxana

GBUK LO "Museum Agency"Deputy Director for restoration and overhaul
Bazegskiy Dmitry

Karelia ENPI CBC ProgrammeHead of the Petrozavodsk Brach Office of Karelia ENPI CBC Programme
Bazylevich Larisa

AgitEco Studio LimitedGeneral Director
Bakey Yuri

Research and Design Center of the General Plan of St. PetersburgDirector - Chief Town Planner
Balanev Sergey

Foundation "Saint-Petersburg Foundation for SME Development"CEO
Baranets Sergei

North-Western Institute of Management of the Russian Federation Presidential Academy of National Economy and Public AdministrationAssociate professor, Chair of Strategy, territorial development and Quality of life, NWIM RANEPA
Barmashov Vladimir

Ministry of Economic Development of the Republic of KomiMinister
Batchaev Arthur

ICSER Leontief CentreHead of Strategic and Spatial Planning Department
Bahvalov Vitaliy

The Committee of state financial control of St. PetersburgDeputy chairman
Bakhvalov Vitaliy

State Financial Control Committee of St. PetersburgDeputy Chairman of the Committee
Bakhmutskaya Aleksandra

Saint-Petersburg State Institution External Transport AgencyDirector
Bacherikov Oleg

Ministry of Economic Development and Competitive Policy of Arkhangelsk regionDeputy Minister
Bebenin Sergey

Legislative Assembly of Leningrad regionChairman
Begak Mikhail

Institution of Russian Academy of Sciences Saint-Petersburg Scientific-Research Centre for Ecological Safety RASLeading Researcher
Bezlepkin Maksim

LLC "BALT-AUDIT-EXPERT"Senior specialist
Belov Pavel

Saint-Petersburg Committee for physical culture and sportsDeputy Chairman of the St.Petersburg Committee for physical culture and sports
Belova Elena

ICSER Leontief CentreGeneral Secretary
Belova Maria

ICSER Leontief CentreResearcher
Belskiy Aleksandr

Council of municipalities of St. PetersburgHead of Sestrorezk city
Belyaeva Polina

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgHead of Division
Belyakov Valery

Russian Regional Public Organization Association for Assistance of Field Research and Development of Rural Territories "Vice-president
Bogdanova Natalia

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgSpecialist
Bozhenkova Olga

Government of St. PetersburgConsultant Vice-Governor of St. Petersburg
Boikov Evgeniy

LLC "Mr.Brooks"Development Director
Bondarenko Nikolai

Government of St. PetersburgVice-Governor
Bondarchuk Evgeniy

St. Petersburg Research and Design Institute of urban planning (NIPIgrad Petersburg)Deputy General Director
Borisova Anastasiya

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgLeading Specialist
Borovkov Alexey I.

Peter the Great St.Petersburg Polytechnic UniversityVice-Rector for Advanced Projects
Bocharova Ekaterina

Committee for Culture of Leningrad RegionMain Specialist, Department of Tourism
Bocharova Yana

ICSER Leontief CentreExpert
Bugaev Sergei

Peter the Great St.Petersburg Polytechnic UniversityArtist
Buinevich Dmitry

Social policy commitee of St. PetersburgDeputy Chairman
Bukchin Aleksandr

Education CommitteeSpecialist of the Department of Education Development Reports
Bulavin Vladimir

Office of the Plenipotentiary Envoy of the President of the Russian Federation to the North-West Federal DistrictPlenipotentiary Envoy of the President of the Russian Federation
Bulatova Maria

State Committee of the Pskov region for economic development and investment policyConsultant of the external economic relations department
Buldakova Irina

LLC "BALT-AUDIT-EXPERT"Specialist
Bumagin Eugene

Saint-Petersburg Chapter PMIPresident
Butaeva Zarina

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgPress Secretary
Valishvili Svetlana

Municipal fund Ivangorod centre of sustainable developmentDirector
Vaniagin Aleksei

the Committee on transportSpecialist
Vasilenko Olga

Pskov Regional Public Organization "Lake Peipsi Project, Pskov"Chairperson
Vasiliev Alexey

Committee for industrial policy and innovation of St.PetersburgDeputy Chairman
Vasilyev Vladimir

Vyborg District AdministrationChairman of the committee of IT and international cooperation
Vasileva Aleksandra

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgLeading Specialist
Vasilyeva Anastasia

External Relations Committee of Leningrad RegionInternational Programmes, Cross-border and Bilateral Cooperation Department, Expert
Vasyutina Yulia

Committee for culture of Saint-PetersburgDeputy Chairman
Wacko Aleksandra

Royal Norwegian Consulate General in St.PetersburgConsul
Verbitskaya Alexandra

External Relations Committee of Leningrad RegionDepartment of International Programmes, Cross-border and Bilateral Cooperation, Chief expert
Viksne Zhaneta

Peter the Great St.Petersburg Polytechnic UniversityArkhitektor
Viktorov Alexander

Non-profit Partnership "North-West"Deputy Chairman of the Expert Council
Vilenskaya Ekaterina

Agency for International Affairs and Regional Cooperation, Government of the KAliningrad RegionSenior Executive
Vinogradova Mariia

Council of municipalities of St. PetersburgAssistant to the Head of Fynlyandsky Municipal District
Vlasova Tatiana

ICSER Leontief CentreDeputy Director-Coordinator for Research Programmes
Volkova Nataliia

Saint-Petersburg Committee for physical culture and sportsSenior member of Department of Information and Analytical Assurance and External Relations
Voloboy Olga

Administration of Kingisepp regionChairman of the Committee of Architecture Municipal Administration "Kingiseppsky municipal district", the chief architect
Voronkova Rimma

Laboratory of Urban planningChief manager of project
Voroncova Natalia

Education CommitteeSpecialist of the Department of engineering-technical maintenance of educational institutions
VORONTSOVA Svetlana

Transport Integration GroupFIRST VICE-PRESIDENT
Votyakova Tatyana

External Relations Committee of Leningrad RegionDepartment of International Programmes, Cross-border and Bilateral Cooperation, Chief expert
Gabitov Alexander

Union of Industrialists and EntrepreneursDirector general
Gavrilova Tatiana

Astra-MarineDeputy Directo
Gerasimov Roman

Leningrad Region AdministrationRussian journalist, TV host, business coach
German Diana

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgChief Specialist
Hildedrant Alexander

Federal State Autonomous Educational Institution of Higher Professional Education Northern (Arctic) Federal University named after M.V. LomonosovVice-rectors assistant
Gladysheva Irina

NORTHERN ARCTIC FEDERAL UNIVERSITY , Higher School of Economics and ManagementDirector, Higher School of Economics and Management NARFU
Govorunov Alexandr

Government of St. PetersburgVice-Governor
Goleva Natalia

State Committee of the Pskov region for economic development and investment policyHead of the external economic relations department
Goloschapov Valery

ANO "Partnership North-West"Deputy Chairman of the Expert Council
Golubeva Margarita

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgLeading Specialist
Golubkov Andrey

Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"CEO of LLC "MEGADOR"
Golyakova Irina

Mayor Office of CherepovetsDeputy Head of Department, Head of Economics Department, and strategic planning management policy of City Hall
Gorbatyuk Natalya

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgHead of the Department
Grigoriev Vladimir

The Committee on Urban Planning and ArchitectureChairman of the Committee - hief architect of St. Petersburg
Grigorieva Ekaterina

Committee of Culture and Tourism of Gatchina Municipal DistrictChief Specialist
Grinchel Boris

Institute for socio-economic problems of Russian academy of sciencesPrincipal research scientist
Gromov Ivan

St Petersburg Committee on IT and CommunicationsChairman
Gubarev Alexey

Committee for industrial policy and innovation of St.PetersburgHead of Department
Dvas Grigory

Saint Petersburg Scientific Center of the Russian Academy of SciencesChief Scientific Secretary
Dvornikova Elena

Committee on Economic Development of Murmansk City AdministrationChief Specialist
Demidenko Michael

Construction CommitteeChairman of the Committee for Construction
Divinskiy Igor

Government of St. PetersburgVice-Governor
Dolomanova Irina

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgChief Specialist
Domnin Dmitry

Atlantic Branch of P.P.Shirshovs Institute of Oceanology of Russian Academy of SciencesResearcher
Draskova Marina

Labor and Employement Committee of Saint-PetersburgSpecialist of labor-market and special programm department
Dracheva Evgeniia

Association for cooperation with Baltic Sea countries "Norden"Project Coordinator
Evgenyeva Evgenia

St Petersburg Committee for Press & Mass Media CooperationActing Planning and Financial Department manger - Committee for Press & Mass Media Cooperation
Yenikeyeva Alfiya

Committee for industrial policy and innovation of St.PetersburgThe chief expert
Epifanovskaya Yuliya

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgLeading Specialist
Ermakov Andrey

Committee for Culture of Leningrad RegionDeputy Chairman of the Committee
Zhiliaev Mstislav

Chistaya VuoksaHead
Zhikharevich Boris

Association self-regulatory organization "Community Builder"CEO
Zhukov Alexander

The Committee of state financial control of St. PetersburgChairman
Zhunda Nikolay

ICSER Leontief CentreSenior researcher
Zhurkina Svetlana

Committee for external relations of Sant PetersburgHead of the Division
Zabednov Pavel

Peter the Great St.Petersburg Polytechnic UniversityAdviser to the vice rector for adiminstrative work
Zadumkin Konstantin

Vologda city AdministrationDeputy Head on strategic development
Zaitceva Irina

Vyborg District AdministrationHead of cross-border cooperation sector
Zalesskiy Nikolay

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgHead of Division
Zaretskaya Margarita

Non-profit Partnership "North-West"Assessor
Zakharov Yuriy

St. Petersburg State Unitary Enterprise "St. Petersburg Information and Analytical Centre"First Deputy Director
Zlenko Andrey

ITMO UniversityChairman of the center social planning and entrepreneurship
Zonin Andrei

Institute for Cultural ProgramsScientific Director
Ziuban Alevtina

St-Petersburg Institute of Information & Automatics RASSenior Researcher
Ivanov Sergei

Institute for regional economic researchHead of Laboratory
Ivanova Elena

St Petersburg Committee on IT and CommunicationsHead of innovative development and information- analytical interaction sector
Ivanova Liudmila

Saint-Petersburg Express LLCManaging Director
Ivanovskii Leonid

Audit and expert company "Balt-Audit-Expert"Head of the practice of management consulting
Ignatev Aleksei

Kaliningrad Regional Economic Development AgencyDevelopment Director
Ignatyuk Tatyana

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgSpecialist
Izryumova Natalia

Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"Project Manager the Center for cluster development in St. Petersburg
Ikonnikov Viktor

Government of the Arkhangelsk RegionMinister
Ioffe Dmitriy

Non-Profit Organization Games of the FutureFounder
Ishin Dmitry

Government of St. PetersburgAssistant of the Governor
Kablukov Dmitry

Committee on state order of St. PetersburgHead of the methodological department
Kaverin Evgeny

Drees and Sommer Project Management and Building TechnologiesBranch Director
Kadochnikov Denis

ICSER Leontief CentreSenior Research Fellow
Kadochnikov Sergey

HSE St.PetersburgDirector
Kazanskaya Olga

Government of St. PetersburgVice-Governor
Kazanceva Yulia

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgHead of Division
Kazin Philip

National Research University of Information Technologies, Mechanics and OpticsDean of the Faculty of Technology Management and Innovation
Kalinichenko Alexandra

St. Petersburg State Unitary Enterprise "St. Petersburg Information and Analytical Centre"Chief analyst
Kanash Irina

Committee on Economic Development of Murmansk City AdministrationChair
Kareva Olga

North-West Institute of ManagementExpert on international and research projects of the faculty on public administration
Karpov Alexander

Assessment Center ECOM of the St.Petersburg Society of NaturalistsDirector
Kassura Evgeniy

Committee for external relations of Sant PetersburgHead of the Department
Kachaev Elgiz Idrisovich

Committee for Entrepreneurship and Consumer Market Development of St.PetersburgCommittees Chairman
Kizilova Irina

St.Petersburg Institute for Cultural ProgramsDeputy Director
Kirillov Vladimir

Government of St. PetersburgVice-Governor
Kirichenko Elena

Committee for industrial policy and innovation of St.PetersburgHead of project support
Kiselev Vsevolod

AgitEco Studio LimitedCameraman
Kiseleva Elena

The Committee for InvestmentSaint PetersburgLeading specialist
Kislov Dmitry

Ministry for Economic Development of the Republic of KareliaDeputy Minister
Klimova Inna

Vyborg District AdministrationAdvisor
Kovalev Vladislav

State Institute of Economics, Finance, Law, and TechnologyRector
Kovaleva Marina

ICSER Leontief CentreManager
Kozlinskaya Anna

Velosipedization Saint-PetersburgCoordinator of Velosipedization Cycle Project
Kozyrev Aleksandr

North-Western Institute of Management of the Russian Federation Presidential Academy of National Economy and Public AdministrationDeputy Head of Department of Strategy of territorial development and quality of life; professor
Kolesnikova Lesya

GBUK LO "Museum Agency"Director
Kolesova Evgenia

Institute of Spatial Planning URBANIKAHead of the economic department at spatial planning institute Urbanica
Kolinko Svjatoslav

Administration of Pskov areaDeputy Head of the Admistration of Pskov area
Koloshin Anton

Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"Manager to Work with the Information Technology Cluster of Cluster Development Center
Kolchinskaya Elizaveta

ICSER Leontief CentreSenior researcher
Kononenko Marina

Russian State Hydrometeorological UniversityAssosiate professor
Kononenko Natalia

Committee for Culture of Leningrad RegionChairman of the Committee
Kononova Maria

Peter the Great St.Petersburg Polytechnic UniversityProfessor, Dr-Eng.habil
Kononova Tatiana

Saint-Petersburg Express LLCDeputy Director
Korabelnikov Alexander

Government of St. PetersburgChairman of the Finance Committee
Korneev Oleg

Arctic and Antarctic Research InstituteHead of the Arctic Environment Offshore Engtniring
Korovin Leonid

StPPO Ecology and businessGeneral Director
Korolkova Nataliia

North-West Institute of ManagementSenior lecturer
Kostrukova Oksana

Saint-Petersburg State Economic UniversityDean of the faculty of tourism and hospitality
Kostyanovskaya Elena

Institute for Regional Economic Studies Russian Academy of SciencesScientific Secretary
Kotov Anatoliy

Goverment of St.-PetersburgSpecial Representative of the Governor of Saint-Petersburg Economic Development
Koshevaya Tatyana

Management of Federal Treasury (St. Petersburg)Deputy director
Krasnikov Vladimir

Autonomous non-profit organization "PskovRegionInfo"Director
Krasnikova Natalya

Autonomous non-profit organization "PskovRegionInfo"Expert on Alternative Energy
Krylov Pavel

Archival committee of St. PetersburgDeputy Chairman
Kugay Denis

ICSER Leontief CentreTranslator
Kudrina Anna

State Company "MINERAL"Head Russian-Finnish environmental training Centre
Kuznetsov Sergey

Institute for Regional Economic Studies Russian Academy of SciencesDirector
Kuznetsova Anastasia

Ministry of Economy of the Kaliningrad RegionMinister
Kuznetsova Elena

Committee for industrial policy and innovation of St.PetersburgThe chief expert
Kuzmenko Svyatoslav

Noncommercial Partnership The St. Petersburg House Property Owners AssociationAdvisor
Kuzmenok Ekaterina

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgHead of the Department
Kukankova Nadezhda

Royal Norwegian Consulate General in St.PetersburgAssistant to the Consul General
Lappo Andrei

Research and Design Institute of Urban DevelopmentTechnical Director
Larionova Natalya

Center for Strategic Research North-WestAssistant to the Director
Lebedeva Marina

ITMO UniversityDeputy Dean
Lebedeva Natalia

Russian Economic Developers AssociationCEO
Leksovskaya Anna

GBUK LO "Museum Agency"Manager of public relations
Lemke Natalia

Social policy commitee of St. PetersburgHead of the Department of social development of social policy Commitee of Saint-Petersburg
Limonov Leonid

ICSER Leontief CentreDeputy Director General - Director-Coordinator for Research Programmes
Lipetskaya Marina

Center for Strategic Research North-WestDirector
Litvinenko Vasiliy

State Company "MINERAL"Associate Director of Foreign Affairs
Litvinova Natalia

The ommittee for Public Procurement of Saint PetersburgDeputy Chairman
Logvinenko Tatyana

Department of Finance, Economics and Property Nenets Autonomous DistrictDeputy Governor - Head of the Department
Logunov Aleey

Government of St. PetersburgCouncellor of the Governor
Logunova Elizaveta

St Petersburg Committee on IT and CommunicationsSpecialist of innovative development and information-analytical interaction sector
Losev Vladimir

Representative Office of Murmansk Regional GovernmentHead
Ludinova Yuliya

Government of St. PetersburgChairman of the Committee of Property Relations
Lvov Alexey

Committee on Transport of Saint-PetersburgSeputy Head Transport Committee
Lyudvikova Nadezhda

Administration of Vyborg regionHead of the Economic Committee
Makarova Anna

Committee on Transport of Saint-PetersburgSenior inspector of Department of the organization of passenger transport, transport Committee
Maksimova Tatyana

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgHead of the Division
Maletkina Elena

ST. PETERSBURG COMMITTEE ON TOURISM DEVELOPMENTDeputy director general
Mamon Maksim

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgChief Specialist
Manevich Yury

ROSPROJECT CJSCGeneral director
Markov Oleg

Government of St. PetersburgVice-Governor
Medvedeva Alexandra

St Petersburg Committee on Youth Policy and Interaction with NGOsDirector
Medenkova Marina

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgChief Specialist
Meyksin Maksim

Committee for industrial policy and innovation of St.PetersburgChairman of the Committee
Menshova Yulia

Saint Petersburg Committee for Nature Use, Environmental Protection and Ecological SafetyLead specialist
Meshkis Darius

Labor and Employement Committee of Saint-PetersburgHesd of labor-market and special programm department
Milenina Era

Joint stock company reseach and design institute of urban developmentDirector for Science
Minenko Viktor

Office of the Plenipotentiary representative of the President of the Russian Federation in the Northwest Federal DistrictChief Federal inspector in St. Petersburg
Minin Andrey

External Relations Committee of Leningrad RegionChairman
Minin Vladislav

FSBSI Institute for Engineering and Environmental Problems in Agricultural ProductionLeading Researcher
Minyaeva Svetlana

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgChief Specialist
Mironkov Maksim

Gatchina Municipal District AdministrationExpert of Economic Department
Mityagin Sergei

ONHPChief Architect
Mikheev Andrey

State Committee of the Pskov region for economic development and investment policyChairman of the State Committee
Mishenkova Marina

Archival committee of St. PetersburgDeputy Chairman
Mkrtchyan Daniil

Committee of Culture and Tourism of Gatchina Municipal DistrictChairman
Movchan Sergey

Government of St. PetersburgVice-Governor
Mokretsov Mikhail

Government of St. PetersburgVice-Governor
Moskalenko Valeriy

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgFirst Deputy Chairman
Muzaev Dmitrii

Ioffe InstituteProject Manager
Murlanov Stanislav

St Petersburg Committee on Youth Policy and Interaction with NGOsChief Specialist
Mukhamedov Timur

LLC "Mr.Brooks"Creative Director
MYASNIKOVA Svetlana

External Relations Committee of Leningrad RegionInternational Programmes, Cross-border and Bilateral Cooperation Department, Consultant
Nazarov Aleksandr

Government of St. PetersburgHead of the Office of the Vice-Governor of St. Petersburg
Naumova Elena

Education CommitteeSpecialist of the Department of Education Development Reports
Nevskaya Elena

Administration of Sosnovy Bor City District of the Leningrad RegionHead of the Department of economic development
Nerushay Svatlana

Leningrad Region AdministrationVice-chairman of Committee -head of the department of social and economic development, macroeconomic analysis and forecast of committee of economic development and investment activity of the Leningrad region
Nesena Marina

ICSER Leontief CentreResearcher
Nikitin Anatoly

Council of municipalities of St. PetersburgAudit chamber of Sankt Petersburg, adviser
Nikiforov Oleg

PetrostatHead
Nikolova Elena

Administration of Vyborg regionHead Deputy
Novikov Boris

Innovations magazineChief Editor
Norkin Vladimir

Gatchina Municipal District AdministrationDeputy Head on Economic Affairs - Chairman of the Economic and Investment Department
Nurulin Yuri

Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"Executive Director for Autonomous non-profit organization "Association of centers of engineering and automation" (ACEA)
Oding Nina

ICSER Leontief CentreHead of Research Department
Osintseva Elena

Committee on Transport of Saint-PetersburgFirst Deputy Chairman of Committee on Transport
Pavlov Andrey

Government of St. PetersburgAssistant of the Governor
Pavlovich Alexandra

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint Petersburg1st category specialist
Panova Elena

Saint-Petersburg state universityProfessor
Permikin Konstantin

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgHead of the Division
Pernikov Sergei

Administration of Pskov regionDeputy Governor
Petrov Yuri

Public Health Care Committee of St.PetersburgChief Spesialist on International Cooperation
Petrova Anna

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgChief Specialist
Petryaev Artem

Archival commitee of Saint-PetersburgHead of Department
Petukhova Julia

Committee on Science and Higher EducationDeputy Chairman
Piltcer Mikhael

State Duma Committee on Natural Resources, Environment and Ecology in the Leningrad region and St. PetersburgPresident of Academy and the Technic and Economy Council of the State Duma Committee for the nature resources, nature management and ecolody of Saint - Petersburg and the Leningrad district
Pimonenko ikhail

North-West Russia Logistics Development and Information Center "ILOT"Director
Pitirimov Nikolai

Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"Executive Director
Plastinin Alexandr

Federal State Autonomous Educational Institution of Higher Professional Education Northern (Arctic) Federal University named after M.V. LomonosovProfessor, Scientific Director of the Project on Strategy Development
Plink Nikolai

Russian State Hydrometeorological UniversityHead of ICM Department
Ponomareva Svetlana

The Department of Strategic Planning of the Vologda regionHead of the Department for strategic planning
Preobrazhensky Alexey

Committee of Architecture and Construction of City District Administration " City of Kaliningrad "Deputy Head of Town Planning
Prokopov Boris

Council of municipalities of St. PetersburgDeputy executive director
Prokofiev Pavel

St Petersburg Bloggers CommunityCEO
Prosuzhikh Aleksey

Ministry of Economic Development of the Republic of KomiFirst Deputy Minister
Prytkova Ekaterina

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgLeading Specialist
Ptushko Marina

Vyborg District AdministrationHead of External Economic Policy Depatrment
Radzinsky Anastasia

Committee for industrial policy and innovation of St.PetersburgHead of Development of Industrial Areas
Radushevskiy Vladimir

Saint Petersburg State UniversitySoftware developer
Radko Aleksei

The Tariff Committee of St. PetersburgHead of the Department of consumer market and monitoring of regulated prices
Rastvortsev Nikolai

Saint-Petersburg Committee for physical culture and sportsFirst Deputy Chairman of St.Petersburg Committee for physical culture and sports
Rogachev Nikolai

Labor and Employement Committee of Saint-PetersburgDeputy chairman of Commitee
Rodionov Eugeniy

Department of culture and tourism of the Novgorod regionChairman of Tourism Committee
Rodionov Yuriyi

Autonomous non-profit organization "PskovRegionInfo"Expert
Rodionova Larisa

Saint-Petersburg Committee for physical culture and sportsHead of Department of Information and Analytical Assurance and External Relations
Rodchenko Cyril

JSC "RRC"Ceo
Rozhdestvenskiy Oleg

Peter the Great St.Petersburg Polytechnic UniversityLead expert at Advanced Technologies Department
Rozova Evgenia

St Petersburg Committee on Energy and EngineeringVice-Chairman
Romanov Sergei

Peter the Great St.Petersburg Polytechnic UniversityVice-Rector for Administrative Services and Construction
Romaniuk Liudmila

St Petersburg Scientific Research Centre for Ecological Safety Russian Academy of ScienceSecretary for International Affairs
Rudskoy Andrey

Peter the Great St.Petersburg Polytechnic UniversityRector
Rusetskaya Olga

ICSER Leontief CentreHead of Investment Planning Department
Rukhlina Anastasia

The Committee for InvestmentSaint PetersburgSpecialist of the department of formation and support of investment projects
Ryabuh Elena

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgChief Specialist
Saveliev Yuriy

Institute of Economics at The Karelian Research Centre of the Russian Academy of SciencesDirector
Savenkova Galina

State Company "MINERAL"Leading Hidrogeologist
Savulkin Lev

ICSER Leontief CentreSenior researcher
Sacovich Igor

October Railways - Territorial Branches Join-Stock Company Russian RailwaysVice-Director of the October Railway
Salagaeva Ninel

Ministry of Economy of the Kaliningrad regionDeputy Minister of Economy of the Kaliningrad region
Salkutsan Sergei

Peter the Great St.Petersburg Polytechnic Universityhief executive
Sapunov Alexey

Office of the Plenipotentiary Envoy of the President of the Russian Federation to the North-West Federal DistrictHead of the Economical Department
Safin Damir

Komitet po voprosam zakonnosti pravoporadka i bezopasnostiChief Specialist
Sachkov Dmitriy Igorevich

Committee for state order of St.PetersburgCommittee Chairman
Svatkova Elena

Ltd AvtoDor ConsultingDirector
Sverdlov Alexander

ICSER Leontief CentreDeputy Director General
Svetlova Viktoria

The Committee on Urban Planning and ArchitecturePress-secretary
Svetlorusova Tanyana

Economic Development and Trade Department of the Novgorod RegionChair of Committee
Senatov Maxim

Ltd "KShC"CEO
Sergeev Andrei

Administration of "Solvychegodsk"Head of the municipal formation "Solvychegodsk"
Sergeeva Olga

Committee of Culture and Tourism of Gatchina Municipal DistrictDeputy Chairman
Serebrovskaya Natalia

Saint Petersburg Convention BureauDeputy General Director
Serezleev Sergei

St Petersburg Committee for Press & Mass Media CooperationChairman
Skvortsova Inga

Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"Docent, MBI, St. Petersburg Polytechnic University (also Member of Board of Directors of Saint-Petersburg Cleantech Cluster for urban environment)
Slav Julia

Council of municipalities of St. PetersburgDeputy executive director
Smirnov Kirill

St Petersburg Committee for Press & Mass Media CooperationCommittee for Press & Mass Media Cooperation Vice-Chairman - Mass-Media department manager
Smirnova Vera

Committee for Nature Use of St-PetersburgLegal Counsel
Snopova Svetlana

Saint Petersburg State UniversityDirector, Resource Center "Center for Sociological and Internet research", SPSU
Sokolov Andrey

St Petersburg Committee on IT and CommunicationsDeputy Chairman
Sokolov Sergey

Archival committee of St. PetersburgChairman
Solenova Ekaterina

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgChief Specialist
Sologub Anastasiia

North-West Development and Investment Promotion AgencyAssistant on international cooperation
Spiridonova Ekaterina

St Petersburg Committee on IT and CommunicationsSpecialist of innovative development and information-analytical interaction sector
Spirin Pavel

ONHPDirector general
Spirina Natalia

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgChief Specialist
Starikova Olga

Committee for industrial policy and innovation of St.PetersburgLeading Specialist
Stepanova Vera

Federal State Autonomous Educational Institution of Higher Professional Education Northern (Arctic) Federal University named after M.V. LomonosovDirector of scientific-educational center Socio-economic development of Northern (Arctic) region
Subbotin Vadim

Mayor Office of CherepovetsHead of Economic Policy Department
Talnishnikh Margarita

Government of St. PetersburgCouncellor of the Governor
Tarashnina Svetlana

St. Petersburg State Unitary Enterprise "St. Petersburg Information and Analytical Centre"Head of modeling and forecasting department
Timofeeva Tatiana

Non-Profit-Making Partnership "ASSET"Head of business development
Tikhomirov Ruslan

Council of municipalities of St. PetersburgHead of Municipality - Chairman of Municipal Council
Tikhonova Elena

Ministry of Economic DevelopmentMinister
Tomilina Olga

St. Petersburg City Administration, State Company MINERALChief geologist
Tratnikov Aleksey

Council of municipalities of St. PetersburgAudit chamber of Sankt Petersburg, adviser
Trofimova Ludmila

St.Petersburg State economics universityProfessor
Udovichenko Aleksei

Ioffe InstituteHead of Technology Transfer Center
Usenko Olga

The Committee of state financial control of St. PetersburgThe chief of department
Ustinova Elena

Committee for Culture of Leningrad RegionDeputy Chairman of the Committee
Fedorov Vadim

IDGC of the North-West, PJSCDeputy Director General
Fedorov Nikolay

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgHead of Division
Fedorova Elena

Archival committee of St. PetersburgChief Specialist of the Archives Committee of St. Petersburg
Fedorova Lubov

St Petersburg Committee for Press & Mass Media CooperationVice - Chairman of Committee for Press & Mass Media Cooperation
Fedorov Mikhail

Peter the Great St.Petersburg Polytechnic UniversityPresident Peter the Great SPbPU, Academician of the Russian Academy of Sciences
Philippov Nikolay

State Company "MINERAL"Director
Finogenov Anton

Institute of Spatial Planning URBANIKAManaging director
Fomin Petr

Administration of Vyborg regionHead of the Tourism Department
Fieraru Valeria

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint PetersburgSpecialist
Khodachek Alexander

Higher School of Economics - Saint PetersburgPresident
Khodko Slava

North-West Development and Investment Promotion AgencyChairman of the North-West Development and Investment Promotion Agency, Executive Director of the Association of Russian Innovative Regions
Tsukarev Taras

Eurasian Development BankHead of Projects, Centre for Integration Sudies
Tsurban Alexandra

Committee for Culture of Leningrad RegionHead of the department of state support for culture, art and folk art
Tsybatov Vladimir

Northern (Arctic) Federal University named after M.LomonosovProfessor
Tsyganov Dmitri

Saint Petersburg State UniversitySoftware Developer
Tsyganova Ksenia

Saint Petersburg State UniversitySociologist
Chaplinskaya Valentina

Branch Office, Joint Managing Authority, CBC ENPI South-East Finland - RussiaLarge Scale Projects coordinator
Charushina Oxana

ICSER Leontief CentreResearcher
Cherneyko Dmitry

Labor and Employement Committee of Saint-PetersburgChairman of Committee
Chernyshev Vladimir

Committee for industrial policy and innovation of St.PetersburgLeading Specialist
Tchestnokov Vladimir

Labor and Employement Committee of Saint-PetersburgCounselor
Chetvergova Anna

Saint Petersburg Convention BureauGeneral Director
Chizhkov Yuri

International Transport AcademyHead North-West Branch Academician
Tchistiakova Natalia

Institute for Problems of Regional Economics, Russian Academy of SciencesSenior Researcher
Chmil Valentin

Ministry of Economic Development of the Republic of KareliaDeputy Head of the Republic of Karelia - Minister
Chusov Alexander

PETER THE GREAT SAINT-PETERSBURG OLYTECHNIC UNIVERSITYHead of Departmnet of Civil Engineering and Applied Ecology
Shalyto Inna

ST. PETERSBURG COMMITTEE ON TOURISM DEVELOPMENTChairman of the Committee
Sharova Tatiana

Municipal FoundationCity Ivangorod of Kingisepp Municipal District of Leningrad RegionThe Deputy head of administration of Ivangorod
Shevchuk Igor

Non-profit Partnership "Centre for Problems of the North, Arctic and Cross-border Cooperation"Director
Shevchuk Igor

The Committee of state financial control of St. PetersburgDeputy chairman
Shevchuk Igor

.
Shibakova Polina

Social policy commitee of St. PetersburgHead of the division of the analysis and forecasting of development
Shikalov Igor

Construction CommitteeHead of Prospective Development Department
Shilova Natalia

Ministry of Economic Development and Competitive Policy of Arkhangelsk regionDeputy chief
Shirobokova Irina

Open Urban LabSociologist, Project coordinator
Shirokov Anton

Office of the Plenipotentiary representative of the President of the Russian Federation in the Northwest Federal DistrictAssistant chief Federal inspector in St. Petersburg
Shitikova Tatyana

Kaliningrad Branch Office of the Joint Technical Secretariat LITHUANIA-POLAND-RUSSIA ENPI CROSS-BORDER COOPERATION PROGRAMME 2007-2013Senior Expert Team Leader Kaliningrad Branch Office of the Joint Technical Secretariat ENPI LT-PL-RU 2007-2013
Shishkina Irina

LLC "Mr.Brooks"General director
Shmeleva Svetlana

Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"Head of Department of Cluster development center of St. Petersburg
Shchetinina Viktoriia

Sreda Urban Design InstituteAnalyst
Shchitinsky Vladimir

Joint Stock Company "Scientific Research and Project Institute of Urbanistics"General Director of Institute
Yudina Daria

Saint Petersburg State UniversitySociologist
Yudina Margarita

Association non-profit partnership "Green Wave"Director
Yushko Anton

Russian Geographical Society, Leningrad Region DepartmentChairman of Committee Eco-Efficiently Tourism
Yushkov Andrey

ANO ICSER "Leontief Centre"Research Fellow
Iakimenko Olga

ICSER Leontief CentreHead of Internet Projects and Marketing Communications
Iakovlev Alexey

Committee for industrial policy and innovation of St.PetersburgHead of Department
Yalov Dmitry

Leningrad Region AdministrationVice-Governor - Chairman of the committee for Economic Development and Investment Activity
Yanbuhtina Elmira

Committee on Economic Policy and Strategic Planning of Saint Petersburg1st category specialist
Yanovskiy Valery

North-West Institute of ManagementProfessor
Yanut Ekaterina

EY in St. PetersburgManager, Head of Hospitality and Leisure Advisory Services in St. Petersburg, Real Estate Consulting and Valuation Department, EY
Yanykina Nina

ITMO UniversityHead of Project Management and Innovation Department
Yastrebov Andrey

The Committee of state financial control of St. PetersburgThe chief of department

5. Southern Federal District of the Russian Federation

Abdullaev Rustam

State autonomous institution of the Rostov region "Regional Information and Analytical Center"Head of SAI RR Regional information and analytical center
Bulatova Anna

Ministry of Economic Development of the Rostov RegionHead of Department of Strategic Planning
Vorokova Galimet

Ministry of Economic Development and Trade of the Republic of AdygheyaDeputy Minister
Galas Igor

Ministry of economy of Krasnodar RegionMinister of Economy of the Krasnodar Region
Zhadan Lubov

Ministry of Economic Development of the Rostov RegionDeputy Minister
Kalmykova Vera

Kamensk-Shakhtinsky City AdministrationThe Deputy head of the city Administration
Mikhalev Sergey

Legislative Assembly of Rostov regionDeputy Chairman
Nagieva Nuret

Ministry of Economic Development and Trade of the Republic of AdygheyaChief specialist
Popova Mariya

The economy Committee of the Volgograd regionHead of strategic planning management strategic planning and administrative reform of the economy Committee of the Volgograd region
Ruppel Alexander

Ministry of economy of Krasnodar RegionDeputy minister of economy
Skokova Natalia

Ministry of economy of Krasnodar RegionChief of department territorial development strategy
Sorokin Igor

City administration of NovoshakhtinskMayor

6. Volga Federal District of the Russian Federation

Bogdanov Dmitriy

Mayor Office of TogliattiHead of Economic Development Department
Burganov Rafis

State Council of the Republic of TatarstanChairman of the Committee on Economy, Investments and Entrepreneurship
Vasileva Iraida

The Ministry of economic development, industry and trade of Chuvash RepublicHead of Department of economic analysis, forecasting and the social sphere
Victorova Maria

Ufa City AdministrationDeputy of Strategic Planning Department
Volovaya Elena

Ministry for Economic Development of the Ulyanovsk RegionDirector of the Department for Social and Economic Development
Gaynova Regina

Ministry of Economy of the Republic of TatarstanDeputy Manager of the Department of Strategic Development
Gritskikh Vladimir

NPO "Regional Foundation for Socio-Economic Development ’Tugan Il’Head of Project and Expert Department
Eremeeva Ludmila

Ministry for Economic Development of the Bashkortostan RepublicDeputy head of investment Management
Eremina Alevtina

Ministry of Economy of the Nizhny Novgorod RegionDeputy Minister
Zhvakin Anatoly

Society with Limited Liability "Personnel & Technology"Director
Zdunov Artyom

Ministry of Economy of the Republic of TatarstanMinister
Zlobnova Elena

Saratov City DumaDeputy, chairman of the standing commission on local government, social issues, legality, protection of rights of the population
Zolotarev Dmitry

The Perm Governors OfficeDirector of department of macroeconomic
Iglin Vladimir

The Duma of city district TolyattiChief specialist of the Department of the permanent commissions management Analytics and organization of work of the commissions of the Duma of city district Tolyatti
Kuzmina Ekaterina

Ministry of Economic Development, Industry and Trade of Chuvash RepublicHead of Department for public investment and regional programmes
Mazitova Liliya

The Ministry of Economic Development of the Republic of BashkortostanFirst Deputy Minister of Economic Development of the Republic of Bashkortostan
Makarova Elena

NPO "Regional Foundation for Socio-Economic Development ’Tugan Il’Deputy Head of Project and Expert Department
Mashtakova Galina

GMC ConsultingDirector of GMC onsulting. Deputy director of strategic development. HSPA of the Republic of Tatarstan
Miroliubova Tatiana

Perm State UniversityDean of the Economic Faculty
Obodova Irina

Administration of Closed Territorial Entity ZvezdnyHead
Obukhov Vladimir

Public Organization " Samara for the People"Chairman
Pelevin Oleg

Ministry of Economy of the Republic of TatarstanDeputy Economy Minister
Petrova Ludmila

Mayor Office of TogliattiHead of investment and strategic planning department
Pilipchuk Vitaliy

Ufa City AdministrationExecutive Director of Fond for development of urban projects
Razinskaya Elizaveta

PERM CITY ADMINISTRATION, Department for Planning and MonitoringDeputy head of the Department of planning and monitoring of the administration of Perm city
Rybakov Aleksandr

ANO Centre of Export Support of the Chuvash RepublicChief Executive
Saveliev Igor

KAMAZDirector of Strategy Planning Department
Sarapulova Olga

Ufa City AdministrationHead of Strategic Planning Department
Ustina Nina

Agency of Economic Developmenthief specialist
Hazhin Aybulat

Ministry of Education of the Republic of BashkortostanFirst Deputy Minister
Chakaev Rauf

the Ministry of economy of the Penza regionActing Minister of Economy of Penza Region
Shvakova Yuliya

Ministry of Economic Development and Investment Policy of Saratov regionFirst Deputy Minister
Shchekoldina Ludmila

The Ministry for territory development of Perm KraiDeputy head of Department of development and support of local government of the Ministry of territorial development of Perm Krai
Iurpalov Sergey

The Perm Governors OfficeDeputy Head of Governors Office

7. Urals Federal District of the Russian Federation

Antonyuk Valentina

Federal State Funded Educational Institution of Higher Professional Education South Ural State University (National Research University)Head of Economic theory, international and regional economics department
Artyukhova Irina

Siberian Scientific Analytical CenterDirector, Department of Social and Economic Research
Vishegorodskaya Natalia

Ministry of Economy of the Sverdlovsk regionDeputy Minister
Godovikh Anastasiia

Federal State Funded Educational Institution of Higher Professional Education South Ural State University (National Research University)Associate Professor of Economic theory, international and regional economics departament
Znamenshchikova Tatiana

City Administration of Novy UrengoyDeputy Head of Economic Department
Kudym Pavel

Economic Development Department of Khanty-Mansiysk Autonomous Okrug - UgraHead of Department
Lenskaya Anna

Office to the Plenipotentiary Envoy of the President of the Russian Federation to the Ural Federal DistrictHead of the Economic and Social Policy Department
Nozhenko Dmitry

Ministry of Economy of the Sverdlovsk regionMinister of economics
Orlov Andrey

City of ChebarculHead
Tolmachev Dmitry

Analytical center Expert, Graduate school of economics and management of Ural Federal UniversityDirector
Chanov Yuri

Chelyabinsk City DumaChief of Office
Shepilov Alexander

Representative Office of the Chelyabinsk region at the Government of the Russian FederationHead

8. Siberian Federal District of the Russian Federation

Akulova Marina

Department of Economy and Investment of the Altai Region-
Baev Evgeny

Administration of Biysk cityDeputy Head of Strategic Development and Economics
Belikova Olga

Irkutsk City AdministrationChief of the Strategic Analysis and Forecasting Office of the Strategic Development Department of Irkutsk City Administration
Beresneva Olga

Fund for Support and Development of Social Projects "Development"Coordinator of the project "Engineering competence - the power of the Motherland"
Blinov Gennadi

Center of social and economic monitoringLeading Analyst
Bugaeva Evgenia

Administration of the Tomsk regionChairman of the Committee of Strategic Planning and Program Budgeting
Vlaskina Ekaterina

ITP "GRAD"Senior economist of the 1st category
Gilfanov Rais

Administration of Prokopyevsk Municipal DistrictThe Deputy head of the prokopyevskiy municipal district on economy and Finance
Grishina Olga

Administration of the Tomsk regionVice-Chairman of the Committee of Strategic Planning and Program Budgeting
Gurdin Yury

Tomsk Region AdministrationDeputy Governor for Investment Policy and Property Relations
Davaa Kan-ool

The Republik of Tuva Supreme Khural (parlament)Chairman
Dorzhieva Darima

Department of economic development Ulan-Ude cityHead of Planning Department
Efimov Valerii

Siberian Federal UniversityDirector of the Center for Strategic Research and Development
Zhvachkin Sergey

Tomsk Region AdministrationGovernor of Tomsk Region
Zhelikhovskaya Vera

Ministry of Economic Development, Investment Policy and Foreign Relations of Krasnoyarsk KraiHead of the long-term planning department
Kishko Alexander

Irkutsk City AdministrationHead of the Strategic Development Department
Kleymenov Maksim

Department of Investments and Strategic Development of Kemerovo RegionHead of Department of Strategic Planning and Development
Kozmin Alexey

Siberian Urban LabChairman of the Expert Board
Kudlay Andrey

Tomsk Region AdministrationChief specialist of the Committee for protocol service and organizing
Kuzmina Nadezhda

Department of Economy and Investment of the Altai RegionHead of Forecasting of Social and Economic Development and Program Planning
Kurilov Oleg

Norilsk city council of deputiesMayor of city
Mangalova Svetlana

Ministry of Economic Development of Novosibirsk RegionHead of department of analysis and summary planning of social and economic development of the Ministry of economic development Novosibirsk region
Miller Katrin

Ministry of Economic Development, Investment Policy and Foreign Relations of Krasnoyarsk KraiHead of the department of analysis and forecasting of socio-economic development
Nerobova Tamara

Administration of the Kemerovo regionHead of the department of economic development of Administration of the Kemerovo region
Pak Roman

Development Corporation of Tomsk Region, JSCDeputy general director
Plaksina Victoria

Administration of the Omsk cityDeputy chief of investment, program development and economic analysis Division, city economic policy Department
Pozdnyakov Evgeniy

Administration of Norilsk cityHead
Popsuevich Olga

Department of Economy, Planning and Economic Development Administration of the city of NorilskHead of the Department of Economy, Planning and Economic Development Administration of the city of Norilsk
Porovskaya Ann

Department of investments Tomsk OblastDeputy Head of Department
Repina-Gavrikova Elena

Presidential Executive Office Russian FederationChief of Department
Samokhin Andrei

Legislative Assembly of the Krasnoyarsk TerritoryDeputy, Chairman of the Committee on Budget and Economic Policy of the Krasnoyarsk Territory
Sangadiev Zandra

Department of economic development Ulan-Ude cityHead of Administration
Sangadieva Iraida

FSBEI HE "Buryat State Agriculture Academy by V.R. Philippov"Head of a Chair "Economics and regional managment"
Setov Sergei

Administration Krasnoyarsk ityVice-Mayor, Head of Department of Social-Economic Development
Sidelnikova Svetlana

Ministry of Economic Development, Investment Policy and Foreign Relations of Krasnoyarsk KraiDeputy Minister
Umnov Evgeniy

Ministry of economy of the Republic of BuryatiaAnalyst
Ursaki Irina

Department of Economy, Planning and Economic Development Administration of the city of NorilskHead of Spatial Planning
Utkina Larisa

Mayor Office of NovosibirskHead of Economic, Strategic Planning and Investment Policy Department
Ferova Irina

Sibirian Federal UniversityHead of Department of Finance
Tsyrenzhapova Ayuna

Department of economic development Ulan-Ude cityHead of Planning sector
Chudinova Tatiana

Administration of the Tomsk regionChairman of the Department of Economy of the Adiministration of the Tomsk region

9. Far-East Federal District of the Russian Federation

Abramov Aleksandr

Far Eastern Federal UniversityDirector of Russian Asia Pacific Integration and Development Center
Abramov Sergey

Magadan Regional DumaChairman
Brusnikin Nikolay

Government of Khabarovskiy KraiFirst Deputy Prime Minister of Krai on investment, territorial and industrial policy
Desyatkin Vasiliy

Ministry of Economy, Sakha (Yakutia) RepublicHead of Strategy Planning Department
Dolgunova Anastasiia

State Autonomous Institution Strategic Research Center o f The Republic of Sakha (Yakutia)Deputy Head of Macroeconomic Forecasting and Strategic Planning Sector
Zakharova Nurguyana

Open Joint Stock Company "Almazy Anabara"Head of Investment Activity Department
Ivanova Praskovia

Ministry of Economy of Sakha RepublicSenior Specialist of Strategic Planning Department
Ivanova Yuliya

Ministry of Economic Development, Business and Trade of Kamchatskiy RegionVice-Minister of Economic Development,Business and Trade
Ignatieva Elena

Ministry of Economics, Sakha RepublicDeputy Head of the Department of Agribusiness and Rural Development
Karpenko Sergey

Ministry of economic development of the Sakhalin regionMinister
Klyushenkova Svetlana

Magadan Regional DumaHead of state legal department, Chairman
Kondratieva Valentina

State Autonomous Institution "Strategic Research Center of The Republic of Sakha (Yakutia)"Head
Krivoshapkina Olga

Open Joint Stock Company "Almazy Anabara"Head of Analytical Department
Matveev Albert

The district administration of the city of YakutskHead of strategic planning, policy innovation and improve the efficiency of budget expenditures of the Department of Economics The district administration of the city of Yakutsk
Nastich Olga

Administraciya Yuzhno-SakhalinskHead of the Department of Economic Development
Oficerova Natalia

Komsomolsk-on-Amur City AdministrationDeputy Mayor of Administration
Pavlenko Sergey

Department of Economics and Business Development of Primorsky TerritoryDirector
Predybaylov Sergey

Municipal institution "Agency for development of Yuzhno-Sakhalinsk"Director Municipal institution "Agency for development of Yuzhno-Sakhalinsk"
Puhova Marina

The city administration of Yuzhno-SakhalinskChief specialist of the Department of Economic Development
Raenko Valery

Legislative Assembly of Kamchatka regionChairman of the Legislative Assembly of the Kamchatskiy krai
Safonova Mariya

Permanent Representation of the Republic of Sakha Yakutia under the President of the Russian FederationThe chief of the department on interaction with federal public authorities and investment policy
Struchkov Alexey

The Permanent Mission of the Republic of Sakha (Yakutia), the Russian Federation PresidentPermanent Representative
Tikhonova Elena

State Autonomous Institution "Strategic Research Center of The Republic of Sakha (Yakutia)"Leading expert of project development of the real economy sector

10. North-Caucasian Federal District of the Russian Federation

Abaleshev Aleksandr

The Ministry of Economic Development of Stavropol regionDeputy Minister
Aligalbatsev Kamil

Innovation and Technology Center "CAUCASUS"Director
Belyi Yury

Duma of Stavropol RegionChairman
Maiboroda Victor

North Caucasus Federal UniversityAssistant professor of environmental, land and labor law Law Institute
Makrushin Sergey

The Ministry of Economic Development of Stavropol regionDeputy Head of Modernization, Innovation and Nanotechnology Department

11. Krym Federal District

Vakhitov Ramil

JCC "Bakhchisarai Polymer Plant"General Director
Fadeev Oleg

Office of the Plenipotentiary Envoy of the President of the Russian Federation to the Crimea Federal DistrictAide
Filonov Andrey

Administration of the city of YevpatoriyaHead of Administration of the City of Yevpatoriya
Shakirov Amir

JCC "Bakhchisarai Polymer Plant"General Director

12. Foreign participants and Representatives of International Organizations

Andersen Finn

Danish cultural institute in St. PetersburgDirector
Anisimov Andrey

Danish cultural institute in St. PetersburgConsultant
Autere Birgit

Ministry for Foreign Affairs of FinlandTeam Leader for Financial Cooperation, Department for Russia, Eastern Europe and Central Asia
Vagionis Nikolaos

Center of Planning and Economic ResearchSenior Researcher
Walther Christoffer

Royal Danish Consulate GeneralResearch assistant
Vamberg Henriette

Gehl ArchitectsDirector, Architect MAA
Viialainen Matti

Regional Council of South KareliaRegional Mayor
Vinokurov Evgeny

Eurasian Development BankDirector of the Centre for Integration Studies
Väliheikki Tuulia

Ministry of Employment and the Economy (Finland)Senior adviser
Garnier Irina

The French Federation of Landscape ArchitectsOfficial representative
Gaciarz Janusz

Secretariat of the Council of the Baltic Sea States SecretariatSenior Adviser
Goermar Wilfried

Federal Office for Building and Regional PlanningDeputy Head of Division
Guillermo Ramírez Martín

Association of European Border RegionsSecretary General
Glaser Michael

Metropolitan Area Gdańsk-Gdynia-SopotDirector
Golovko Margarita

Estonian Ministry of FinanceHead of the European Territorial Co-operation Unit
Dejeant-Pons Maguelonne

Council of EuropeExecutive Secretary of the Steering Committee for Culture, Heritage and Landscape
Delilez Ariane

The French Federation of Landscape ArchitectsCEO
Ilves Paivi

South-East Finland Russia ENPI CBC ProgrammeProgramme Director, South-East Finland Russia ENPI CBC Programme
Iruma Kravale

Ministry of Environmental Protection and Regional Development, LatviaDirector of Development Instruments Department
Johansen Alf

Innovation Network Secretary General
Kawka Dr. Rupert

Urban affairs and Spatial Development within the Federal Office for Building and Regional PlanningScientific project manager
Kampus Krista

Secretariat of the Council of the Baltic Sea States SecretariatSenior Adviser & Head of Baltic 21 Unit
Kasum Zoran

Horwath HTLProject Manager
Keiner Marco

United Nations Economic Commission for EuropeActing Director, Forestry, Land Management and Housing Division, UNECE
Keitanen Maarit

Consulate General of FinlandConsul
Kerttula Jaana

City of TurkuPlanner at Centrum Balticum Foundation
Koger Julia

Estonian Ministry of FinanceAdviser
Kozhukhova Olga

The French Federation of Landscape ArchitectsOfficial representative
Kolosova Elena

Interreg Baltic Sea RegionProject officer
Kostromin Pavel

Mustvee City CouncilVice Chairman
Krieva Ilze

Ministry of Environmental Protection and Regional Development, LatviaDeputy Director of Development Instruments Department
Kulikauskas Paulius

United Nations Human Settlements ProgrammeInter-Regional Advisor, United Nations Human Settlements Programme
Külm Mirjam

Secretariat of the Council of the Baltic Sea States SecretariatMedia & Communications / Balticlab Programme Manager
Lazaroff Cynthia

Biosphere FoundationExecutive Vice President
Lindmark Thorbjorn

Royal Danish Consulate GeneralConsul General
Linkaits Talis

VASABHead of Secretariat
Loisa Sari

Regional Council of South Karelia, South-East Finland - Russia ENPI CBC JMAAdministration Officer, South-East Finland - Russia ENPI CBC JMA
Lohikoski Mikko

City of TurkuDirector of External Affairs
Lundin Jan

Secretariat of the Council of the Baltic Sea States SecretariatDirector General
Lutfi Evilina

Green Net FinlandProject Manager
Maksimov Sergei

Vilaka Municipal CouncilChairman
Muñoz Zamora Mercedes

European Greenways Association (EGWA)Director
Nuotio Tarja

Regional Council of Southwest FinlandRegional Development Director
Aarhus Inge

Environment Lillehammer - Lillehammer miljøDirector
Pankin Dmitry

Eurasian Development BankChairman of the Management Board
Petersen Ane Kofod

Kofod ConsultSenior Consultant
Psarev Georgy

SPb Branch office ENPI CBC "South-East Finland - Russia"Expert
Rasmussen Alevtina

Royal Danish Consulate GeneralResearch assistant
Roll Gulnara

United Nations Economic Commission for EuropeHead of Housing and Land Management Unit
Sijats Raitis

Vidzeme Tourism AssociationChairman of the Board
Talvet Sille

Regional Development Centre, Enterprise EstoniaDirector of Regional Development Centre
Tikka Erja

Ministry for Foreign Affairs of FinlandAmbassador for Baltic Affairs
Tompson William

Organisation for Economic Co-operation and DevelopmentSenior Counsellor, Regional Development Policy Division
Uleksin Sergei

Mustvee City CouncilHead of the municipal service department
Fabbri Andrea

PiuarchRappresentative of Piuarch Russia
Festas Maria José

Council of EuropePlanning Expert
Fominenko Elena

IPA CIS Council Secretariateouncilor
Fresa Francesco

PiuarchArchitect, partner- founder of Piuarch
Furu Gunnar Olav

Municipality of SunndalPlanning Director
Haapalainen Petri

Ministry of Employment and the Economy (Finland)Ministerial Adviser
Khabarova Tatiana

United Nations Human Settlements ProgrammeUN-Habitat Programme Manager
Hannus Merja

"Finland - Russia" SocietySecretary general
Heino Tuula

South-East Finland Russia ENPI CBC ProgrammeFinancial Officer, South-East Finland Russia ENPI CBC Programme
Henttonen Jaakko

European Bank for Reconstruction and DevelopmentSenior Adviser
Khodachek Igor

University of NordlandResearch fellow
Häkämies Kari

Regional Council of Southwest FinlandRegion Mayor
Cherevko Alexander

The Trade Representation of Russian Federation in the Kingdom of the NetherlandsHead of the Trade Representation
Scherrer Susanne

Interreg Baltic Sea RegionDirector
von Stauffenberg Marie

Secretariat of the Council of the Baltic Sea States SecretariatMedia & Communications
Espiritu Aileen Aseron

The Barents Institute of UiT The Arctic University of NorwayResearcher, PhD